Stejně jako u všeho, tak i okolo guarany kolují různé fámy, či polopravdy nebo stále se opakující otázky. Na některé z nich se vám zde pokusíme odpovědět.

Přírodní Guarana

„Může při dlouhodobém užívání guarany vzniknout závislost?“

Při dlouhodobém užívání vysokých dávek, může vzniknout lehká forma závislosti, stejně jako při nadměrném pití kávy. Není to závislost v pravém slova smyslu, spíš se jedná o slabší psychický návyk a v žádném případě nemá přímý vliv například na chování člověka. Po vysazení guarany se poté mohou objevit abstinenční příznaky ve formě bolesti hlavy, nervozity a nevolnosti. Jsou to ale příznaky velmi slabé a velmi brzy odezní. Znovu stojí za zmínku, že k dosažený takových stavů se musí přijímat opravdu vysoké dávky guarany a to po dlouhou dobu.

„Má užívání guarany nějaké vedlejší účinky?“

Guarana stejně jako káva obsahuje kofein, který se ale váže ještě na další látky, a tak má mnohem šetrnější náběh a je mnohem menší pravděpodobnost vzniku vedlejších účinků. V případě požívání vysokých dávek, se mohou dostavit podobné problémy, jako při pití velkého množství kávy. Tyto potíže většinou sami velmi brzy odezní.