Povzbuzení

Povzbuzující vlastnosti guarany, pro které je rostlina tak populární se často přisuzují obsaženému kofeinu. Extrakty také obsahují psychoaktivní hodnoty saponinů a taninů, tyto sloučeniny uvolňují kofein a další stimulující látky postupně (6-9 hodin, ovšem závisí na způsobu zpracování a aplikace rostliny). Guarana obsahuje nejvíc kofeinu, ze všech přírodních zdrojů. V uzrálých semenech se jej nachází až 6%.

Guarana, čistá energie

Kofein v guaraně

Čistý kofein je bílý prášek hořké chuti a patří mezi nejznámější psychoaktivní látku. Povzbuzuje srdeční činnost, zvyšuje krevní tlak, čímž zlepšuje prokrvení a stimulaci mozkové kůry a díky tomu zlepšuje schopnosti vnímání a urychluje reakce. Navíc zvyšuje tonus krevních cév v mozku, takže našel široké uplatnění jako lék proti migréně a bolestem hlavy. Kofein taktéž povzbuzuje činnost ledvin, díky tomu má mírné močopudné účinky, dále stimuluje funkci plic, takže má zmírňující dopad při astmatu. V žaludku působí jako dráždivá látka a zvyšuje míru vylučování žaludečních kyselin. Ovšem v guaraně, je kofein vázán na další látky, navíc je ve spojitosti s tuky, takže k tomuto efektu nedochází a kofein se uvolňuje až při trávení v tlustém střevě. Díky tomu je lépe snášen v porovnání s ostatními látkami, čímž se snižuje pravděpodobnost nesnášenlivosti u lidí s citlivým žaludkem.

Guaranu můžete koupit na Mixturam.cz

Pokud se chcete více dozvědět o účincích kofeinu a jeho dalších vlastnostech, další informace můžete načerpat třeba zde, na stránkách wikipedie: http://cs.wikipedia.org/wiki/Kofein

Vedlejší účinky guarany

I přes fakt, že je guarana velmi dobře snášená, se mohou při nadměrné konzumaci objevit nejrůznější potíže. Ty ale nejsou v žádném případě horší, než problémy související s nadměrným pitím kávy, černého nebo zeleného čaje a nápojů na způsob coly. Kofein může vyvolat nespavost, vnitřní neklid, zvýšený tlukot srdce, žaludeční a střevní potíže. Při dlouhodobém užívání středních a vysokých dávek guarany, dochází k rozvinutí tolerance vůči většině účinku, včetně těch negativních. Při náhlém vysazení guarany po takovémto dlouhodobém užívání se mohou dostavit bolesti hlavy, únava, bolesti svalů a nervozita.

Mimo tyhle možné komplikace nejsou v současné době známy žádné vážné negativní dopady užívání guarany a to i při velkých dávkách. Je známo, že kofein může za některých podmínek zesilovat účinky hormonální antikoncepce, léků předepisovaných při některých srdečních chorobách, astmatu a léků proti průjmovým onemocněním.